Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Otrzyjcie łzy, płaczący!

sobota, 26 marca 2016 21:48 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
- Dzięki temu, że jesteśmy chrześcijanami, światło jest silniejsze od ciemności. - powiedział ks. bp. Piotr Turzyński podczas Wigilii Paschalnej w radomskiej katedrze.

Wigilia Paschalna to najbardziej uroczysta liturgia w całym Kościele, przynależąca do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Jest ona nocnym czuwaniem na cześć Pana. Składa się z pięciu etapów. Uroczystości Wielkiej Soboty w radomskiej katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński.

Pierwszym punktem Wigilii Paschalnej była Liturgia Światła. Przed katedrą bp Turzyński poświęcił ogień, na paschale wykreślił krzyż i cyfry bieżącego roku, a następnie zapalił od poświęconego ognia. Uroczysta procesja wkroczyła do ciemnego kościoła, zatrzymując się wśród wiernych, by mogli odpalić od paschału swoje świece.

W Liturgii Słowa wierni wysłuchali Słowa Bożego ze Starego i Nowego Testamentu. Po każdym z czytań następował psalm i modlitwa:

Po jednym z czytań przy wtórze organów i dzwonków odśpiewany został hymn "Chwała na wysokości Bogu", który wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu został wyłączony z liturgii:

Po raz pierwszy od początku Wielkiego Postu wyśpiewane zostało również uroczyste "Alleluja". Homilię wygłosił przewodniczący Liturgii ks. bp Piotr Turzyński. W słowach skierowanych do wiernych, w odniesieniu do wielkosobotniej liturgii, a także 1050 rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu, przedstawił piękno chrześcijaństwa:

W swoich słowach zaznaczył jak bardzo złe są aborcja, czy eutanazja.

Kolejnym punktem Wigilii Paschalnej była Liturgia Chrzcielna. Wierni po odśpiewaniu "Litanii do Wszystkich Świętych" odnowili przyrzeczenia chrzcielne, za co Kościół w dniu dzisiejszym udziela odpustu zupełnego.

 

 Następnym etapem liturgii była Liturgia Eucharystyczna. Po niej bp. Turzyński pobłogosławił wiernym.

Ostatnią częścią obchodów Wigilii Paschalnej jest uroczysta procesja rezurekcyjna, której towarzyszy śpiew pieśni wielkanocnych i bicie dzwonów. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Kościół raduje się ze zwycięstwa Jezusa nad śmiercią.

 Całości homilii ks. bpa Piotra Turzyńskiego wysłuchać można tutaj: