Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Jak pościć, kiedy i dlaczego?

środa, 23 marca 2016 22:42 / Autor:
fot. parafiarudnawielka.pl
W Wielki Piątek katolicy zobowiązani są do postu. Co to oznacza?

Post ma wymiar jakościowy i ilościowy. Po pierwsze, trzeba wykluczyć z jadłospisu potrawy mięsne. Po drugie, liczba posiłków nie powinna przekraczać trzech (jeden do syta i dwa mniejsze). Taka sama zasada obowiązuje w Środę Popielcową.

Natomiast w każdy piątek roku katolik winien zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Tu nie ma już warunku ilościowego, pamiętając jednak, że obżarstwo jest grzechem. W piątki, w które przypada uroczystość, można spożywać mięso.

Są także dni tradycyjnej wstrzemięźliwości od mięsa. Kościół nie nakazuje, ale zachęca do takiej ascezy w Wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Pełna radość ze Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się wraz z Liturgią Wigilii Paschalnej, kiedy znów wybrzmiewa Alleluja.

Obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dotyczy osób, które ukończyły 14 lat, natomiast obowiązek postu - osób między 18. a 60. rokiem życia.

Praktyki pokutne obejmują także powstrzymanie się od hucznych zabaw. Katolicy zobowiązani są do tego przez cały Wielki Post.

O szczególach rozmawialiśmy ze specjalistą prawa kanoniczego ks. Marcinem Rogalą: