Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 07 grudnia 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Biskup Gołębiowski w kadrze filmowym

czwartek, 14 stycznia 2016 11:17 / Autor:
fot. http://www.bppiotr.pl
Powstanie pierwszy film o Słudze Bożym ks. bp Piotrze Gołębiowskim. Za realizację wzięli się młodzi ludzie związani z Ruchem Światło - Życie Diecezji Radomskiej.

Pomysł poddał ks. Albert Warso, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego ks. bpa Gołębiowskiego. - Od śmierci biskupa Gołębiowskiego minęło 35 lat. Czas robi swoje. Taka myśl utrwalania i miejsc i osób i wspomnień związanych ze Sługą Bożym zrodziła się już dawno, w czasach kiedy pracowałem jeszcze w radomskim seminarium, kiedy rozmawiałem na ten temat z klerykami czy później też z animatorami Ruchu Światło - Życie. Po latach ten film powstaje dzięki inicjatywie kilku zapaleńców, ludzi, którzy mają pasję, którzy szukają śladów przeszłości ale też utrwalenia znaków świętości Sługi Bożego - powiedział nam ks. Albert, który obecnie pracuje w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. 

W pracę nad filmem zaangażowali się: Paweł Kudas, Łukasz Wlazły i Karol Korczyński z Diakonii Komunikowania Społecznego. Zawodowo zajmują się produkcją filmową. Dodatkowo Paweł Kudas jest z Jedlińska, czyli rodzinnego miasta biskupa Gołębiowskiego. Pierwszym etapem w pracy nad filmem jest gromadzenie materiału. Twórcy z pomocą ks. Warso stworzyli bazę osób, które mogą dać świadectwo o bohaterze filmu, mają wspomnienia z nim związane. To np. siostry służki pracujące w Pałacu Biskupim w Sandomierzu, ale także biskupi. Wśród nagranych hierarchów są już: kard. Stanisław Dziwisz, abp Wacław Depo, czy abp Stanisław Nowak. Film będzie miał charakter reportażu albo dokumentu. Wszystko zależy od zgromadzonego materiału. - Chcemy to zrobić podobnie jak "Świadectwo". Troszeczkę chcemy wejść w ten rytm, żeby nie zagadać widza informacjami o biskupie Gołębiowskim - mówi producent wykonawczy filmu Paweł Kudas. Produkcja powinna ujrzeć światło dzienne w 2017 roku, kiedy będziemy obchodzić 115. rocznicę urodzin. Twórcy filmu podkreślają jednak, że nie czas jest najważniejszy, ale jakość filmu. Apelują jednocześnie do wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swymi wspomnieniami związanymi z bpem Gołębiowskim lub znają takie osoby bądź też mają materiały źródłowe o kontakt na adres: Kuria Diecezji Radomskiej, ul. Malczewskiego 1, 26-600 Radom lub .

Poniżej publikujemy rozmowę o filmie z Pawłem Kudasem.

Bp Piotr Gołębiowski urodził się w 1902 roku w Jedlińsku. Pełnił posługę pasterską z wielkim poświęceniem przez 23 lata, organizował duszpasterstwo na miarę czasów posoborowych, koncentrując się na rodzinie, budzeniu powołań duchownych, niesieniu pomocy potrzebującym, zabiegał o trzeźwość narodu. Przeciwstawił się skutecznie władzy komunistycznej, która próbowała rozbijać jedność Kościoła w Polsce poprzez tworzenie tzw. parafii niezależnych. Doznał z tego powodu wielu niesprawiedliwości, upokorzeń i krzywd. Bp Gołębiowski zmarł nagle podczas sprawowania Mszy św. w Nałęczowie 2 listopada 1980 r. Pochowano go w katedrze sandomierskiej. W kwietniu 1994 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, zakończony na szczeblu diecezjalnym 4 lipca 1998. Obecnie akta sprawy znajdują się w Rzymie i tam toczy się dalsza część procesu. Więcej można przeczytać na www.bppiotr.pl.