Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Polacy przegapili nauczanie Jana Pawła II?

wtorek, 29 września 2015 07:57 / Autor:
Trwa VIII Tydzień Społeczny. Ta edycja koncentruje się wokół nauczania św. Jana Pawła II.

W poniedziałek, podczas spotkania ze słuchaczami, prof. Zdzisław Krasnodębski, filozof i deputowany do Parlamentu Europejskiego mówił o filozofii politycznej wg. Jana Pawła II. Podkreślił, że „był politykiem wielkiego formatu”. - Jan Paweł II to polityk światowego formatu, ale też jako człowiek idei politycznej jest także ojcem naszej demokracji, choć ułomnej – wskazał filozof.

W swoim wykładzie, prof. Krasnodębski sporo miejsca poświęcił przemianom politycznym i społecznym, jakie dokonywały w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. Mówił o prawie pracy, którego założeniem powinna być troska o człowieka a nie o pieniądz i zysk. - Zysk nie może być podstawą życia społecznego. Działalność gospodarcza nie może przebiegać w próżni instytucjonalnej, prawnej i politycznej. Celem przedsiębiorstwa nie jest tylko wytwarzanie zysku ale istnienie zbiorowości ludzkiej – mówił za św. Janem Pawłem II, prof. Krasnodębski. Jak przypomniał gość Tygodnia Społecznego, jednym z elementów, który przyczynił się do upadku komunizmu była „pustka duchowa, która w młodych sercach była niezmiernie przeraźliwa”.

Jan Paweł II mówił o wolności „do” i wolności „od” - przypomniał prof. Krasnodębski. „Wolność ma przecież swoją logikę, która ma uszlachetniać, jak mówił Jan Paweł II” - pisał papież. - Szkoda, że Polacy przegapili i nie skupili się w pełni na nauczaniu Jana Pawła II w latach 90. XX wieku – podsumował prof. Krasnodębski.

W tym czasie rozpoczynały przemiany społeczne i polityczne. W poniedziałek swój wykład na temat „Św. Jan Paweł II w polskiej historii” wygłosił także prof. Andrzej Nowak, historyk UJ.