Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

RADOM

Wymiana i modernizacja najstarszej części monitoringu miejskiego

piątek, 24 października 2014 10:33 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Będą nowe kamery dla radomskiego monitoringu.

Najstarsza część monitoringu miejskiego w najbliższych tygodniach zostanie całkowicie wymieniona. Urząd Miejski właśnie rozstrzygnął przetarg na jego modernizację.  Wybrana w przetargu firma Symetra dostarczy i włączy do radiowego systemu 9 kamer, z których każda będzie w wandaloodpornej obudowie. Całość kosztować będzie 280 tysięcy złotych.

- Stare kamery i obsługujący je system były już bardzo wysłużone i przez to, niestety, często ulegały awariom – informuje Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, któremu podlegają służby obsługujące monitoring miejski. – Nowe rozwiązanie zapewni  lepsze funkcjonowanie systemu, co jest szczególnie ważne ze względu na miejsca  obserwowane dzięki tym kamerom– dodaje.

Chodzi bowiem o kamery znajdujące się w centrum miasta, w najbardziej newralgicznych punktach: przy ul. Prażmowskiego - w okolicach dworca, przy skrzyżowaniu ulic Focha/Kilińskiego, przy ul. Piłsudskiego, na Placu Jagiellońskim, Placu Małgorzatki, w Rynku, przy ul. Paderewskiego i ul. Malczewskiego.

To właśnie od nich  zaczynał się miejski monitoring, w którym aktualnie funkcjonuje 67 kamer. Na podstawie przesłanego z nich obrazu pracownicy monitoringu zgłaszają obecnie około 4,5 tysiąca interwencji rocznie. Interwencje te podejmowane są w przytłaczającej większości, stanowiącej około 80% , przez Straż Miejską. Pozostałe 20% interwencji podejmują inne służby, jak  Policja, Straż Pożarna, pogotowie ratunkowe, energetyczne, wodociągowe lub gazowe.

Przypomnijmy, że dobre praktyki miejskiego monitoringu w Radomiu Sekretarz Miasta Radomia Rafał Czajkowski prezentował niedawno na konferencji dotyczącej funkcjonowania monitoringu wizyjnego w miastach, która odbyła się w Krakowie pod hasłem "Monitoring wizyjny - za i przeciw". 

- Możemy być dumni z tego, że nasz pomysł  na funkcjonowanie monitoringu miejskiego jest doceniany przez specjalistów najwyższej klasy i stanowić może inspirację czy nawet wzór do naśladowania dla innych dużych miast, przyczyniając się tym samym do budowy bardzo dobrego wizerunku naszego miasta – mówi Rafał Czajkowski.

Radom dzielił się także swoimi doświadczeniami w zakresie wykorzystania monitoringu dla zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni miejskiej również w ubiegłym roku podczas konferencji na Uniwersytecie Jagiellońskim, dotyczącej koordynacji działań lokalnych na rzecz bezpieczeństwa. (za: UM Radom )

ZAPRASZAMY DO NAS