Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

RADOM

O wychowaniu do wartości podczas Tygodnia Społecznego

wtorek, 30 września 2014 14:53 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się dzisiejsza konferencja pt. „Wychowanie ku wartościom”. Wzięli w niej udział przedstawiciele nauczycieli, rodziców oraz uczniów. W sumie około 400 osób.

Spotkanie zorganizowano w ramach VII Tygodnia Społecznego, a odbyło się ono w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Organizatorem dzisiejszej konferencji był Wydział Edukacji UM Radom oraz Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. - Widzimy, że takie treści jak patriotyzm, historia, prawda, miłość, w dzisiejszej edukacji, nauczaniu są pomijane. Dlatego organizujemy takie spotkanie, by pokazać nauczycielom, rodzicom, uczniom pewne zagrożenia, ale także wartości, które są podstawą wychowania. Pojawiały się treści dotyczące tego, że człowiek jest najważniejszy, prawda, miłość, ale z drugiej strony praktyczne sprawy, o których mówił ks. Kostrzewa, czyli czym grozi bezmyślne korzystanie z Internetu, czy telefonów komórkowych – mówił Ryszard Fałek wiceprezydent Radomia.

Podczas konferencji poruszane były takie tematy jak: „Człowiek jako wartość nadrzędna”, który wygłosił psycholog ks. dr Marek Dziewiecki. - Człowiek jest najwyższą wartością, wszystko inne może mu tylko służyć, jeśli tak nie jest to stanowi dla niego zagrożenie. Nawet wolność, akceptacja, czy tolerancja są bezwartościowe jeśli nie służą człowiekowi, a traktuje się je jako coś najważniejszego – podkreślał ks. Marek Dziewiecki.

O wychowaniu jako procesie kreowania mówił dr Marek Konopczyński, profesor nadzwyczajny, rektor Pedagogium WSNS w Warszawie. - Nie można wychowywać dzieci, młodzież tylko nakazami, zakazami, stopniami, piątkami i dwójkami, ale wydobyć ich talenty i pielęgnować je, rozwijać, tylko wtedy nawiążemy prawdziwą więź z młodymi ludźmi, nie będziemy budować bariery i przepaści – mówił prof. Konopczyński.

Z dużym zainteresowaniem przyjęty był wykład ks. Sławomira Kostrzewy, absolwenta kulturoznawstwa i teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który swoje wystąpienie zatytułował „Odebrać dzieciom niewinność?” - mówił o uzależnieniach od telefonów komórkowych, komputerów, o zagrożeniach jakie niosą gry komputerowe, niektóre postacie z bajek, jak Hello Kity, czy Halloween – zwyczaj, który staje się coraz bardziej popularny w Polsce.

Profesor Mariusz Jędrzejko z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, mówił z kolei o tym dlaczego warto wychowywać w granicach i normach. - Doba ma 24 godziny, i nawet jeśli nie wiem co byśmy robili to i tak wszystkiego nie poznamy, nie odkryjemy. A my wciąż pędzimy gdzieś i za czymś i w takim duchu wychowujemy nasze dzieci, które coraz krócej śpią, a potem piją dostępne napoje energetyzujące żeby jakoś funkcjonować. Pędzimy za kolejnym gadżetem, smartfonem, czy torebką, a zapominamy że życie jest tylko jedno i że w niebie nie ma dżinsów i Internetu – podkreślał prof. Jędrzejko.

VII Tydzień Społeczny dobiega końca , dziś o godz. 18:00 w Resursie Obywatelskiej ostatnie spotkanie „Prawo polskie i europejskie wobec współczesnych zagrożeń rodziny”.

ZAPRASZAMY DO NAS