Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Artysta tygodnia

Skaldowie

piątek, 20 listopada 2015 12:57 / Autor: Robert Kłos
Robert Kłos

Początki grupy, która wywodzi się z Krakowa sięgają 1965 roku. Nazwa zespołu nawiązuje do postaci nadwornych poetów w historycznej kulturze skandynawskiej – skaldów. Oficjalnie zespół zadebiutował w październiku 1965 roku na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, zdobywając pierwsze miejsce za utwór "Moja czarownica" do słów Wiesława Dymnego. W lutym 1967 drugą radiową piosenką miesiąca została "Między nami morze", a 14 marca ukazała się pierwsza płyta zespołu pod tytułem Skaldowie. Potem nagrywają chyba najsłynniejszy album "Cała jesteś w skowronkach", pełen największych przebojów, występują w kraju i za granicą, współpracują z Agnieszką Osiecką, Wiesławem Dymnym, Ernestem Bryllem i Łucją Prus.

Wśród ich największych przebojów w okresu 50-lecia istnienia grupy wymienić trzeba: "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Cała jesteś w skowronkach", "Prześliczna wiolonczelistka","Nie widzę ciebie w swych marzeniach", „Z kopyta kulig rwie” czy „ Medytacje wiejskiego listonosza”.

Nagrali 19 albumów. W 2015 roku otrzymali nagrodę specjalną TVP 52. KFPP w Opolu za całokształt twórczości, z okazji 50-lecia zespołu.

Mają również swój udział w kilku filmach: występują w takich obrazach jak:  "Mocne uderzenie" J. Passendorfera, "Cierpkie głogi" J. Weycherta czy "Kulig" S. Kokesza.

W ich twórczości odnajdujemy nie tylko różne odmiany beatu, popu, ale również niezwykle popularny w latach 70. rock progresywny, a nawet jazz-rock. Główny kompozytor i lider zespołu, Andrzej Zieliński w swoich kompozycjach kreatywnie wykorzystuje i przetwarza nie tylko wyżej wspomniane gatunki, ale często wzbogaca je o elementy muzyki góralskiej i klasycznej.

Skaldowie od lat występuje w niezmienionym składzie - Andrzej Zieliński: instrumenty klawiszowe, organy, fortepian, śpiew. Jacek Zieliński: skrzypce, trąbka, instrumenty klawiszowe, śpiew. Konrad Ratyński: gitara basowa, śpiew. Jerzy Tarsiński: gitary, śpiew. Grzegorz Górkiewicz: instrumenty klawiszowe, śpiew. Jan Budziaszek: perkusja i instrumenty perkusyjne. 

Potworów dofinansowanie

ZAPRASZAMY DO NAS