Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Bilans Dnia

Co łączy Pioruna, Grzmota i Pirata?

czwartek, 02 lutego 2023 17:13 / Autor: Radosław Mizera
Prezes Elżbieta Śreniawska
Radosław Mizera

Rozmawialiśmy o tym z Elżbietą Śreniawską, Prezesem Zarządu MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej, która była gościem Bilansu Dnia.

Pod koniec ubiegłego roku linię produkcyjną spółki opuścił tysięczny przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun. Tyle samo sztuk skarżyskie Mesko planuje wyprodukować w 2023 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w latach 2016-2022 wyprodukowano w sumie tysiąc Piorunów.

W trudnych czasach dla polskiego przemysłu zbrojeniowego produkowano w Skarżysku-Kamiennej od 150 do 300 rakiet Piorun. Ta liczba pozwalała jedynie na przetrwanie zakładu. Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie produkcję zwiększono do 600 zestawów rocznie. W ubiegłym roku było to już 1000 rakiet. - Tegoroczny plan zakłada sprzedaż tysiąca sztuk Piorunów. To naprawdę duża ilość. To również ogromna zasługa załogi - przekonuje prezes Elżbieta Śreniawska.

Mesko przygotowuje się do uruchomienia projektu "Grzmot" w ramach którego produkowana będzie precyzyjnie naprowadzana rakieta przeciwlotnicza. Niewykluczone, że za 18 miesięcy odbędą się pierwsze próby w locie nowej konstrukcji. - Każdy nowy produkt wymaga nakładów inwestycyjnych. Można powiedzieć, że projekt zakłada dalszy rozwój Pioruna. Prace badawczo-rozwojowe nabierają dużego tempa - mówi Elżbieta Śreniawska. Dodała, że nowy produkt będzie potężniejszy od Pioruna.

Skarżyskie Mesko w najbliższych miesiącach planuje zakontraktować pierwszą partię testowych pocisków Pirat. Będzie to pocisk przeciwpancerny nowej generacji. - Mogę tylko powiedzieć, że jesteśmy w konsorcjum Pustelnik. To praca badawczo-rozwojowa, która jest obecnie prowadzona - powiedziała Elżbieta Śreniawska, z którą rozmawiał Radosław Mizera: