Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska, Sylwa Pysiak
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

Bilans Dnia

Marek Suski: będzie inwestycja zbrojeniowa w Pionkach

poniedziałek, 25 kwietnia 2022 17:06 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Pionkach trwają przygotowania do budowy fabryki do produkcji amunicji i prochu. - Nasza armia potrzebuje tej inwestycji. Zresztą ogromnym błędem było przerwanie produkcji w Pionkach – mówił poseł Marek Suski, który był gościem Bilansu Dnia. W pierwszym etapie zarząd skarżyskiego Meska przeznaczył na ten cel ok. 200 milionów złotych.

Poseł Suski mówił, że likwidacja zakładu w Pionkach była błędem. - To nie był przypadek, że zakład upadł. Odbudowa będzie trudna i kosztowna. Dzisiaj widać, że takie zakłady są potrzebne. Musimy odbudować produkcję prochu i amunicji. To kwestia strategiczna dla naszego kraju – przekonywał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Ale to nie koniec wyzwań, jakie stoją przed skarżyskim Mesko, które potrzebuje funduszy na rozbudowę firmy. W połowie marca premier Mateusz Morawiecki mówił, że budowa i produkcja rakiet „Piorun” będzie zwielokrotniona. A to musi oznaczać rozbudowę firmy. Dla przykładu - amerykańskie miesięczne zapotrzebowanie na „Pioruny” jest wyższe niż roczne możliwości produkcyjne skarżyskiego przedsiębiorstwa.

- Broń sprawdziła się w warunkach bojowych. Do tej pory była prezentowana na targach zbrojeniowych. Dzisiaj wszyscy pytają o Pioruny – powiedział poseł Marek Suski.

Z naszym gościem rozmawialiśmy również na temat inwestycji kolejowych w regionie radomskim. Przypomnijmy, że w województwie mazowieckim 147 km linii kolejowych zostanie objętych dofinansowaniem w ramach Programu Kolej Plus na łączną kwotę ponad 1 mld zł. W klasyfikacji linii nowych, dofinansowanie otrzymają Gmina Kozienice na Kolej w Kozienicach. - Jeśli dodamy do tego budowane lotnisko w Radomiu, to możemy mówić o rozwoju gospodarczym całego regionu – powiedział poseł Marek Suski, z którym rozmawiał Radosław Mizera: