Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ambroży, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 07 grudnia 2021

Bilans Dnia

Tomasz Śmietanka: Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa szkoły w Garbatce

wtorek, 23 listopada 2021 17:15 / Autor: Kamil Zapora
Tomasz Śmietanka, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Budowa nowej siedziby szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku to największa trwająca inwestycja w powiecie kozienickim z wykorzystaniem środków samorządu Mazowsza. Trzy firmy spełniają warunki przetargu na budowę szkoły w Garbatce-Letnisku. Jeszcze w tym roku może zostać wbita pierwsza łopata. Rozmawialiśmy o tym w dzisiejszym Bilansie Dnia z radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego dr Tomaszem Śmietanką.

Do 15 listopada wszyscy radni sejmiku województwa mazowieckiego otrzymali projekt budżetu Mazowsza na przyszły rok. Wynosi on prawie 4,4 mld złotych, jednak jak podkreśla radny Tomasz Śmietanka, środki unijne w kwocie 260 mln złotych, które znalazły się w budżecie na rok 2022 to resztki z poprzedniego okresu programowania na lata 2014-2020. - Wszystko stoi i czeka z powodu konfliktu prawnego między polskim rządem, a Unią Europejską w wielu aspektach, o których słyszymy w mediach – powiedział radny.

W tym momencie nie wiadomo też dokładnie ile z tych pieniędzy trafi do podregionu radomskiego, choć jak podkreśla Tomasz Śmietanka, środki dzielone są tak, aby w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, każdy region otrzymał podobną kwotę.

Tymczasem w regionie trwają inwestycje już rozpoczęte dzięki dotacji z sejmiku w poprzednich latach, a wśród nich nowa siedziba szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku. - Będzie to szkołą o znaczeniu ponadregionalnym na miarę XXI wieku – zaznacza radny sejmiku. Oferty trzech firm, które wzięły udział w przetargu mieszczą się w możliwościach finansowych samorządu Mazowsza, dlatego wkrótce możemy spodziewać się wyłonienia jednej z nich i rozpoczęcia prac budowlanych.

Według uchwały antysmogowej sejmiku województwa, od roku 2023 czyli za 13 miesięcy z terenu województwa mają zniknąć tzw kopciuchy, tymczasem w samym Radomiu wymieniono do tej pory około 1300 starych pieców, a w kolejce wciąż czeka jeszcze 11 tysięcy. Szansa na to, że samorządy dotrzymają terminu jest mała, a ekolodzy obawiają się, że uchwała sejmiku stanie się martwym przepisem. - To że wyzwanie, przed którym stoimy jest ogromne nie znaczy, że nie powinniśmy próbować. Tym bardziej teraz kiedy ceny energii szybują w górę i ludzie mogą zacząć palić złej jakości paliwem w piecach – podkreślił radny Śmietanka.

Więcej jak zwykle dowiecie się z naszej rozmowy, którą możecie wysłuchać poniżej: