Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 02 czerwca 2024

RADOM

W Radomiu ma powstać 180 innowacyjnych firm

poniedziałek, 13 maj 2024 13:17 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W Radomiu zainaugurowano projekt „Mazovian StartUpPolis”. W ramach programu Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu dostał 22 mln złotych na projekt rozwoju nowoczesnych technologii. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych i będą wykorzystane na realizację innowacyjnych pomysłów oraz firmy, które będą je wdrażać w życie.

Około 180 nowych innowacyjnych firm ma powstać w ramach projektu „Mazovian StartUpPolis”. Tak zwany Centralny Akcelerator Innowacji tego projektu zainaugurował swoją działalność w Radomiu. Do wydania są 22 miliony złotych na realizację projektu i na wsparcie dla innowacyjnych pomysłów.

Program będzie realizowany przez 3 lata. W tym czasie z pomocy skorzysta ok. 180 nowych innowacyjnych firm - mówi dyr. Instytutu Technologii Eksploatacji Adam Duszyk:

- Swietna nazwa tego programu: "Mazovian StartUpPolis, czyli Radom staje się miastem startupów co świetnie koresponduje z dawnym hasłem: "Radom siła w precyzji". To jest miasto ogromnych tradycji przemysłowych, bardzo zdegradowane, które potrzebuje takiego wsparcia. I to nie będzie jedyny projekt, który będzie u nas realizowany, ale już sięgamy po kolejne pieniądze unijne oraz te pieniądze, na które tak bardzo długo czekaliśmy z KPO, które już w lipcu zaczniemy konsumować - tłumaczy Duszyk.

Celem projektu jest stworzenie na terenie województwa mazowieckiego sprzyjających warunków dla rozwoju innowacyjnych firm w obszarach: produkcji maszyn i urządzeń, energii, ekologii, żywności i przemysłu rolno – spożywczego. Powołany właśnie tak zwany Centralny Akcelerator Innowacji „Mazovian StartUPolis” ma wspierać innowacyjne pomysły, ale także firmy, które będą je wdrażać w życie - mówi Małgorzata Wierzbicka. dyr. Departamentu Programów Ponadregionalnych z Ministerstwa Rozwoju i Funduszy:

Akcelerator oferuje profesjonalny program inkubacji startupów, wsparcie w poszukiwaniu powtarzalnego, skalowalnego i rentownego modelu biznesowego, opiekę doświadczonych managerów, pomoc prawną i doradztwo księgowe, specjalistyczne szkolenia, wsparcie technologów z laboratoriami podczas tworzenia produktu/usługi, możliwość umiędzynarodowienia dla najlepszych startupów. Projekt zakłada przeprowadzenie 6 cykli inkubacji w ciągu 3 lat, w trakcie których powstanie około 30 nowych firm w każdym cyklu.

Do programu bardzo przychylnie nastawione są władze miasta - mówi wiceprezydent Radomia Łukasz Molenda:

Rektor Uniwersytetu Radomskiego, prof. Sławomir Bukowski ma nadzieje, że w programie wezmą też udział studenci radomskiej uczelni:

Projekt realizują wspólnie Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Radomski oraz Fundacja Przemysłu Technologicznego.